~ Nawigacja ~


..::Home
..::Emulacja
..::Sznurki
..::Kontakt

~ Księga ~


..::Zobacz
..::Wpisz się

~ Pierdółki ~


Piątki 13-tego


Co nieco o emulacji


Na początku info o muzyczce, która za chwilę zagra (plik jest spory bo około 600 kb więc może się ładować dosyć długo, ale chyba warto) lub już gra, ewentualnie nie zagra wcale bo coś się wysypało ;) W każdym razie utwór jest nieznanego autorstwa i nie wiadomo kiedy powstał, tak więc niewiele o nim wiadomo. Plik został pobrany ze strony Back 2 the roots i troszeczkę przerobiony żeby mógł zostać odtworzony tutaj, niestety nie obyło się bez utraty jakości :( Utworek ten nazywa się Abduct i oryginalnie jest w formacie .it. Mam nadzieje, że spodoba Wam się tak samo jak mi się spodobał.

Tutaj postaram się wyjaśnić czym jest emulacja i z czym to się je :) Jest to raczej tekst dla ludzi, którzy po raz pierwszy zetknęli się ze słowem emulacja i nie wiedzą o tym zupełnie nic. Ludzie, którzy już się trochę zapoznali z tym tematem nie znajdą tutaj chyba nic nowego. Za to zapraszam do działu sznurki, można tam znaleźć kilka stron, które powinny odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z emulacją :)

No to zaczynamy. Emulacja jest to "udawanie" jednego sprzętu na innym. Chodzi mniej więcej o to, że na powiedzmy PC'cie chcemy odpalić gry z Amigi, albo jakiegoś innego komputera i w tym momencie zaczyna się emulacja :) Potrzebujemy odpowiedniego programu (emulatora), który nam na to pozwoli. Kiedy już znajdziemy emulator interesującego nas sprzętu potrzebujemy jeszcze gry/programy, które chcemy emulować. Jeżeli chodzi o emulacje Amigi potrzebny będzie oczywiście system operacyjny, czyli Workbench no i obrazy dyskietek. Niestety PC'towe stacje dyskietek nie odczytują dyskietek w formacie Amigi, więc trzeba ściągać z internetu obrazy. Mają one rozszerzenia .adf. Przy emulacji konsol czy automatów będziemy potrzebować jedynie ROM'ów, czasami potrzebny jest jeszcze BIOS konsoli.
Pewnie teraz myślicie, "co to jest ROM?". ROM w wielkim uogólnieniu jest obrazem gry. Są to skopiowane zawartości kości ROM znajdujących się na płycie/w kardridżu z grą. Na początek wystarczy Wam wiedzieć, że żeby zagrać, poza emulatorem potrzebny jest ROM z grą :) BIOS jest potrzebny tylko w przypadku nowszych konsol i automatów (w dokumentacji emulatora zawsze jest napisane czy potrzebny jest BIOS. Jeśli nie pisze to znaczy, że nie potrzeba :) ) No i w zasadzie jeśli mamy już emulator, ROM i BIOS możemy zaczynać zabawę :)

Nie będę tutaj opisywał jak uruchamiać wybrane emulatory, bo to jest zawsze napisane w dokumentacji, więc nie widzę sensu pisania o tym tutaj :) Emulować można nie tylko na PC'tach. Istnieją emulatory, dzięki którym możemy np. na konsoli Dreamcast odpalać gry z automatów. Nie istnieją emulatory konsol nextgen umożliwiające odpalanie gier z PlayStation2, X-box'a czy Nintendo GameCube na komputerach PC. Jak na razie trwają intensywne prace nad takimi emulatorami, ale jeszcze długo nie będziemy mogli zagrać w Tekkena 4 na PCcie :)

Emulatory w większości są darmowe. Są to programy tworzone przez zapaleńców, którzy robią to z własnej nie przymuszonej woli, nie czerpiąc z tego, żadnych korzyści, no może poza satysfakcją, że zrobili coś co daje wielu ludziom radość :) Są oczywiście wyjątki, np. emulator konsoli PSX o nazwie Bleem, ale ze względu na to, że istnieją inne, lepsze i darmowe emulatory tej konsoli, Bleem szybko przeszedł do historii :)

Jeżeli chodzi o emulację konsol, które wykorzystywały Płyty CD jako nośnik dla gier (PSX, Sega Saturn itd.) nie potrzebujemy ROM'ów tylko po prostu obrazy takich płyt, na które ogólnie mówi się ISO (obrazy nie koniecznie będą w formacie ISO, mogą być .bin i .cue, albo .img .sub .ccd i różne inne) No chyba, że mamy znajomego, który posiada konsole i ma jakieś gry, wtedy wystarczą tylko płyty, ponieważ emulatory oczywiście potrafią odpalić grę z płyty.

Jeszcze jedna sprawa. Emulatory w większości są darmowe i jak najbardziej legalne, ale z ROM'ami jest już inaczej :) Legalnie możemy posiadać ROM z grą tylko wtedy kiedy posiadamy oryginalny kardriż czy automat z daną grą :) Można też kupić Joystick o nazwie HodRod, do którego dodawana jest płyta z ROM'ami. Kilka darmowych ROM'ów jest też dostępnych na stronie domowej emulatora M.A.M.E

Na koniec wypiszę tutaj kilka najpopularniejszych emulatorów i napisze co który z nich emuluje :)

M.A.M.E. - Multi Arcade Mashine Emulator. Jeden z najpopularniejszych emulatorów. Jak sama nazwa skazuje jest to emulator multisystemowy czyli odpala całą masę różnych systemów automatów do gier. W chwili obecnej emuluje ponad 4500 gier.

Mame32 - "Okienkowa" wersja M.A.M.E. Czyli wersja przeznaczona dla windowsa. Odpala te same gry co wersja DOS'owa. Zawsze kilka dni po wydaniu nowej wersji M.A.M.E. pojawia się nowa wersja Mame32. Oznaczenie wersji jest podobne, czyli jeśli pojawiło się M.A.M.E. v0.78 to za kilka dni pojawia się Mame32 v0.78 :)

WinKawaks - Emulator odpala gry z systemów NeoGeo, Capcom Play System 1 (CPS1) i Capcom Play System 2 (CPS2). Osobiście bardzo lubię ten emulator :) ma niezbyt wygórowane wymagania sprzętowe, jest przyjazny w obsłudze i jest po polsku :)

Nebula - Uruchamia to samo, co WinKawaks, ale trochę inaczej wygląda. W zasadzie wybór między Nebulą a WinKawaksem to kwestia gustu i przyzwyczajenia.

NeoRageX - Emulator (jak sama nazwa wskazuje ;) ) odpala jedyne gry z systemu NeoGeo :) Projekt już dawno przestał być rozwijany, teraz pojawiają się zhackowane wersje. Ostatnia wersja oryginalna to bodajże 0.6 i nie działa ona pod Windowsem XP. Tutaj nie ma linka ze względu na to, że strona domowa nie istnieje ;)

Zsnes - Emulator konsoli Super Nintendo Entertainment System (SNES). Bardzo dobry (jeśli nie najlepszy) emulator tej 16-bitowej kultowej już konsolki :)

Snes9x - Także emulator konsoli SNES. Podobnie jak z Nebulą i WinKawaksem wybór zależy od gustu i przyzwyczajeń.

WinUAE - Jeden z lepszych emulatorów amigi pod windowsa. Można na nim emulować prawie każdą aminę włącznie z rozszerzeniami i dodatkowymi kartami graficznymi. Można poczuć się jak za dobrych starych lat kiedy amigi rządziły polskich domach :)

Virtual Game Station - VGS. Emulator kosoli PlayStation Jeden z tych komercyjnych. Jego zaleta jest to, że praktycznie nie trzeba go konfigurować (jedynie ustawienie klawiszy) Niestety, żeby działał pod windowsem XP potrzebny jest specjalny patch albo shackowana jego wersja o nazwie EmuRayden. Odpala około 95% gier.

ePSXe - Moim zdaniem najlepszy emulator konsoli PlayStation. Jego wadą jest to, że raczej nie jest to emulator dla początkujących. Posiada on takie możliwości konfiguracji, że na pierwszy rzut oka może przerazić nawet ludzi, którzy mieli już do czynienia z emulacja :) Co do ilości odpalanych gier to jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby jakaś gra się nie uruchamiała. Dodatkowo podam stronke z pluginami Pete'go. Powinno być w sznurkach ale jest tu żeby było wszystko razem :)

Project64 - Emulator następcy SNES'a czyli Nintendo64. Bardzo dobry emulator potrafiący odpalić prawie każdą grę. Jego największa wadą są wymagania sprzętowe. Zalecany procesor od 700 Mhz w górę.

Chancast - Pierwszy emulator konsol Current-Gen a dokładniej konsoli SEGA Dreamcast. Jak narazie emu jest w wersji alpha i raczej jest to "pierwsza jaskółka" niż maszynka do grania. Niestety autor emulatora milczy od ponad roku i nie daje oznak życia. Emulator zawisł w próżni na wersji 0.25 alpha i nic nie wskazuje na to, żeby kolejna wersja miała się pojawić, a szkoda.

To jest oczywiście tylko kilka najpopularniejszych emulatorów, najpopularniejszych platform. Jest ich oczywiście o wiele więcej a to jest tylko kilka, z którymi zapoznałem się bliżej i mogę coś o nich powiedzieć z własnego doświadczenia :) ale jak już pisałem na początku jest to tekst skierowany do ludzi, którzy nie mieli do tej pory zielonego pojęcia, że można robić takie rzeczy :) Jeśli ktoś się zainteresował tym zagadnieniem to teraz zapraszam do działu sznurki a stamtąd w wielki świat emulacji :)


~ Data ~~ Buttony ~Pobierz Operę
Firefox
www.Pajacyk.pl

~ Statystyki ~


Ogółem:
Wejść
Od 18.07.2004

Dzisiaj:
Wejść
Od północy :P

Rekord:
Wejść
W ciągu dnia

Wtej chwili:
ludzi
Na stronie


Załatwiłem sobie taki "cosik", żeby się strona gwałtownie nie kończyła i nie wiem co tu napisać ale na wszelki wypadek powstawiam troche znaczków ® © ™